yandex-izleme-kodu
Yüzünüzün Şekline En İyi Uyan Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilmeli?

Yüzünüzün Şekline En İyi Uyan Güneş Gözlüğü Nasıl Seçilmeli?

02 Mayıs 2019

Güneş gözlüğü seçmek büyük bir keyiftir. Ama yüz şeklinizi ve oranlarını biliyor musunuz? Pek çok kimse bunun farkında bile değildir. Oysa gözlük seçerken bu oranlar çok önemlidir. Yüzünüzün ölçülerini bilirseniz size en iyi uyacak, en fonksiyonel ve ergonomik gözlüğü bulabilirsiniz. Eğer kendinize uygun bir gözlük seçerseniz sadece güneşten korunmakla kalmaz imajınıza harmoni katarsınız ve havanız tamamen değişir.

Popoptik.com olarak yüzünüzün şeklini en kolay belirlemenin yolunu ve uygun gözlüğü bulmanın püf noktalarını anlatıyoruz.

İşe yüz şeklinizi belirleyerek başlayalım. Silinebilir bir marker kalem, ruj ya da sabun parçası alıp aynanızdan bir kol boyu uzakta durun. Elinizi titretmemeye özen göstererek, aynaya, çenenizden başlayıp saç ayrımızıda biten yüz şeklinizi işaretleyin. Bir adım gerileyip çıkan şekli inceleyin. Bakın bakalım sizi aşağıdakilerden en iyi hangisi anlatıyor.

Yuvarlak yüz:  Yüzün boyu ve eni hemen hemen aynı ölçüdedir. Keskin köşeler yoktur.

Bu durumda yüzünüzü uzun ve ince gösterecek çerçeveler seçmelisiniz.  Keskin köşeli, enli çerçeveler yuvarlak yüzlere daha uygundur. Şakakları yüksekçe olan dikdörtgen ve kare çerçeveler, cat eye, kelebek çerçeveler, pilot ve Wayfarer gibi çerçeveler, ince köprüler yuvarlak yüzlere daha çok yakışır.

Yuvarlak ya da geometrik çerçeveler ile kaşları kapatan çerçeveleri size önermiyoruz.

Oval yüz: Yüzün boyu eninden hafifçe daha uzundur. Çene yuvarlakça olup elmacık kemikleri yüzün en geniş bölgesini oluşturur.  Alın çeneden hafifçe daha geniştir.

Gözlük seçerken bu uyumlu görüntüyü bozmamaya dikkat etmek gerekir. Oval yüzler çok şanslı çünkü hemen her çerçeve yakışır.

Sadece bu simetriyi bozacak aşırı büyük çerçevelerden kaçının. Çerçevenin üstünün kaşlarınızla aynı hizada olmasını tercih edin.

 

Kare yüzler:  Yüzün eni ve boyu hemen hemen eşittir. Çene genişçe ve köşelidir. Alın, elmacık kemikleri ve çene aynı genişliktedir.

Daha dengeli bir görünüm için oval ya da yuvarlak çerçeveler size daha çok yakışır. Pilot gözlükler ve kelebek çerçeveleri de tercih edebilirsiniz. Büyük gözlükler, çerçevesiz camlar, cat eye da seçenekleriniz arasında olsun.

Keskin köşeli, dikdörtgen ve kare çerçeveleri tercih etmeyin. Küçük çerçeveler de size yakışmayacaktır.

 

Dikdörtgen yüzler:  Yüzün boyu eninden daha fazladır. Elmacık kemikleri, çene ve alın eşit enlidir. Çene geniş ve köşelidir.

Amacınız yüzü daha enli göstermek olmalıdır. Büyük, kalın çerçeveler size uygundur. Pilot çerçeveler, yuvarlak çerçeveler seçimleriniz arasında olsun.

Küçük, dar ve çok renkli çerçeveleri tercih etmeyin

 

Kalp şeklinde yüz: Yüzün boyu ene göre fazladır. Çene yüzün en dar kısmı, alın ise en geniş kısmıdır. Başaşağı bir üçgen gibi yüz alından çeneye doğru daralır.

Amacınız denge sağlamak için ince olan alt kısmı daha geniş göstermeye çalışmak olmalıdır.

Büyük çerçeveler bu durumda işe yaramaz. Önerimiz eni yüzünüzün eni ile aynı çerçeveleri seçmek olacak. En ideal çerçeve pilot olanlardır. Yuvarlak, ince köprülü küçükçe çerçeveler, Wayfarer, çerçevesiz camlar, parlak ya da natürel renkte çerçeveler de önerilerimiz arasında.

Büyük, ağır çerçeveler, kaşları örtenler, ya da kelebek çerçevelerden kaçının.

 

Üçgen yüzler: Yüzün boyu eninden çok hafif daha uzundur. Çene geniş ve kare şeklindedir. Alın ve elmacık kemikleri dardır. Yüz şakaklara doğru daralır.

Amacınız yüzünüzün üst kısmını geniş göstermek, alt kısmın göze çarpmamasını sağlamak olmalıdır.

Büyük çerçeveli, geniş üstlü gözlükleri tercih etmelisiniz. Gözlüğün alt kısmı kare ve keskin hatlı olmamalıdır. Fazla deseni olmayan yuvarlak gözlükler, pilot çerçeveler, çerçevesiz gözlükleri öneririz.

Kare ve dikdörtgen çerçeveler ile, dar, küçük çerçevelerden kaçının.

 

Yüz şeklinizi belirlediğinize göre, şimdi arkanıza yaslanın ve popoptik.com'da dolaşarak size en uygun modeli seçin. Elbette herzaman kuralları ve ölçüleri bir yana bırakıp ruhunuza en iyi gelen modeli de seçmekte de özgürsünüz!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.