yandex-izleme-kodu
Güneş Gözlükleri Gözleri Nasıl Korur?

Güneş Gözlükleri Gözleri Nasıl Korur?

24 Mayıs 2019

Ekolojik dengelerin bozulması ve Ozon tabakasına verdiğimiz zararlar sonucunda herkes güneş ışınlarının cildimiz için ne kadar zararlı olduğunu öğrendi. Ama bu ışınların gözlerimiz için de çok tehlikeli olduğunu yeterince özümsüyor muyuz? 

Moda severlere bir film yıldızı cazibesi katmanın ötesinde güneş gözlüklerinin birincil görevi Güneşin zararlı ultraviole (UV) ışınlarını bloke etmektir. İki tür UV ışını vardır: cilt kanserine yol açan ve erken deri yaşlanmasına neden olan UVA ışınları ve güneş yanıklarına neden olan UVB ışınları. Her ikisi de gözümüzün algılayamayacağı kadar yüksek frekanslı ışınlardır ve bu ışınlar gözlerimize tıpkı cildimize verdikleri gibi zarar verirler. Daha da kötüsü bu ışınların gölgede yansımaları da gözlerimize zararlıdır.

Güneş gözlük camları, plastik, cam, veya polycarbonate olabilir. Bu camların üzerlerinde UV ışınlarını absorbe eden bir kaplama vardır. İyi bir gözlük, zararlı ışınların en az %99 unu absorbe eder ya da geri yansıtır.  

Polarize camlar su, kum ya da kar gibi yatay düzeylerden yansıyabilecek ışınları da engeller. Işık dalgaları aynen ses dalgaları gibi hareket ederler. Bu dalgalarla etkileşimde olan dikey ve yatay yüzeyler vardı. Güneş ışını yatay bir düzlüğe çarptığında kuvvetli bir yatay polarizasyonla geri yansıtılırlar. Bu rahatsız edici bir parlamaya neden olabilir. Polarize camlar sadece dikey polarizasyondaki ışınların geçişine izin verir, yatayları engeller. 

Haydi gözlüklerinizi takın çünkü güneş gözlükleri göz hastalıklarını önlemeye yardımcıdır.

Dışarıdayken güneş gözlüğü kullanarak katarakt gibi göz hastalıklarının riskini azaltmış olursunuz. Üstelik sadece yaz mevsiminden de söz etmiyoruz.

Birçoğumuz çocukluğumuzdan beri biliriz: güneşte kalacaksan güneş kremi kullan! 

Gözlerimizi korumak için de benzer bir nasihat verilebilir. Oftalmoloji derneği belirli aralıklarla güneş ışınlarının gözlerimizde yaratabileceği hasarlar üzerine yayınlar yapar, göz doktorları hastalarını güneş gözlüğü kullanmanın önemi ile ilgili bilgilendirir. 

Güneş ışınlarının gözde oluşturduğu en büyük risklerden biri de katarakt oluşumudur. Katarakt , görme yetisini azaltan, göz lensinde oluşan bir bulutlanmadır. En sık rastlanan göz rahatsızlıklarından olan ve daha çok ileri yaşlarda görülen katarakt oluşumu güneş gözlüğü kullanarak ilerlemesi durdurulabilen, riski azaltılabilen bir rahatsızlıktır. 

Güneş gözlüğü kullanmayarak ultraviole ışınlarına maruz kalmak, halk arasında sarı nokta olarak bilinen makula dejenerasyonu hastalığına da neden olabilir. 

Uzun lafın kısası gözlerimiz de en az derimiz kadar güneşten korunmayı hakediyor. 

Yazın neredeyse geldiği, sıcaklık dalgası dedikodularının başladığı şu günler tam da iyi bir güneş gözlüğü edinmenini zamanı.

Bu arada güneş gözlüğü kullanımı sadece yaz neşesi ile ilintilendirilmemelidir. UV ışınlarının zararı sadece 1 mevsime has değildir. Gözlerini koruma konusunda titiz olan bireyler yazın olduğu gibi mutlaka kış ve sonbahar mevsimlerinde de güneş gözlüğü kullanmalıdır.Hassas Göz Çevresi Koruması

Göz çevresindeki hassas cildimize güneş koruyucusu sürmek zordur. Güneş gözlükleri bu hassas bölgeyi de korumaya yardımcıdır. 

Bazı uzamanlar büyük boy güneş gözlüğü almanın hem göz çevresini koryacağı hem de UV ışınlarının yanlardan girişini azaltacağı görüşündeler.

Kontakt lens kullanalar da göz koruması için güneş gözlüğü takmalıdır. 

Tıbbın gelişmesiyle insan ömrü de uzadı. Bazı uzmanlara göre sağlıklı yaşam süren ve uzun bir yaşam süresine sahip olma ihtimali olanlar eninde sonunda katarakta yakalanacaklar. Güneş gözlüğü kullanarak bu ihtimali mümkün olduğunca öteleyebiliriz. Makula dejenerasyon riskini de minimuma indirebiliriz. Göz kenarlarında oluşabilecek kaz ayaklarını da geciktirmek güneş gözlüğü kullanımı ile mümkün olabilir.

Kısaca iyi bir güneş gözlüğü kullanımı UV ışınlarının gitgide daha da tehlikeli olduğu son yıllarda iyice önem kazandı. 

Popoptik.com da hem seveceğiniz, hem de gözlerinizi koruyacak, pek çok çeşit dünya markası sizi bekliyor. Üstelik de çok uygun fiyatlarla…

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.